„Ako nájsť správnu veľkosť prsteňa bez toho, aby ste šli za zlatníkom alebo ako tajne zmerať veľkosť prsteňa?“ – samozrejme bez toho, aby si to všimol váš partner. To je častá otázka našich zákazníkov, na ktorú sa vám pokúsim odpovedať. Tu nájdete veľa metód na meranie Veľkosti prsteňa aj diskrétne spôsoby na určenie veľkosti prsteňa, ktorým chcete prekvapiť.
Na internete si môžete nájsť mnoho spôsobov ako zmerať veľkosť prsteňa. Ja vám niektoré z nich predstavím bližšie.
Tak poďme na to:
Najprv si ale vyjasníme čomu by ste mali venovať pozornosť:
Na ktorom prste sa meria veľkosť prsteňa napríklad pre zásnubné prstene?
-
Na Slovensku sa zásnubný prsteň zvyčajne nosí na ľavom alebo pravom prstenníku.
1.Spôsob: najjednoduchší spôsob ako určiť veľkosť prsteňa je mať vhodný prsteň a prísť k nám do zlatníctva, kde vám zmeráme veľkosť prsta.+
Moje tipy :
-
Skúste sa poprechádzať v našom obchode online v kontaktoch po kliknutí na obrázok
-
Dole je naša tabuľka veľkostí prsteňov
- Pozrite článok Číslo 1.” Správna veľkosť prsteňa je dôležitá”.
2. Ak už máte prsteň, ktorý vyhovuje vášmu prstu – vezmite si napríklad špicatý nôž a nastoknite naň prsteň.
Krúžok je aicky umiestnený na čepeli tak, že dva body kontaktu medzi čepeľou a krúžkom označujú priemer. Ten môžete odmerať pomocou pravítka. Potom vynásobte hodnotu 3,14 / Pí /, aby ste získali veľkosť prsteňa.
Napríklad: vnútorný priemer 17 mm → 17 x 3,14 = 53,38
Presná veľkosť krúžku by bola 53,38. Môžete kúpiť prsteň veľkosti 53 alebo 54, obe veľkosti budú dobré.
3. Meranie priemeru je väčšinou rýchlejšie a presnejšie
Vezmite prsteň, ktorý už váš partner má a položte ho na biely papier. S pomocou ceruzky s tenkým hrotom si obkreslite vnútorný krúžok šinky prsteňa.
Teraz pomocou pravítka odmerajte vnútorné línie krúžku prsteňa.
Takto pomocou pravítka určite priemer, ktorým potom vynásobte hodnotou 3,14 /PI/. Takto určeným priemerom vnútorného krúžku určíte priemer vnútorného obvodu a použijete priloženú tabuľku.
Napríklad:
Obvod krúžku = priemer krúžku Ø * 3.14 . Za predpokladu, že na obrázku je priemer 21 mm, potom vypočítame obvod prsteňa:
21 mm krát 3,14 = 65,94 mm čo je veľkosť prsteňa číslo 66.
Alebo to pohodlne vyhľadajte v tabuľke dole.
4. Na určenie vnútorného obvodu krúžku použite šablónu krúžkov
Ak už prsteň existuje, môžete ľahko určiť veľkosť porovnaním vnútorného obvodu prsteňa zo šablónou, ktorú si môžete vytlačiť vo formáte PDF TU . A takto určiť, ktorá veľkosť sa zhoduje s tou Vašou.
Dôležité:
- Postupujte podľa pokynov na šablóne prsteňa, aby ste sa uistili, že rozmery boli vytlačené správne v mierke. Ak vy alebo váš partner vlastníte niekoľko prsteňov, mali by ste skontrolovať či sa prsteň, ktorý porovnávate používa na správny prst, kde by ste chceli mať nový šperk, napríklad: na prstenníku a nie na palci alebo prostredníku, ktoré sú výrazne širšie.
5.Pomocou papiera
Ak nechcete počítať priemer, môžete si tiež vystrihnúť papierový pásik a položiť ho pozdĺž vnútorného povrchu šinky prsteňa.
Ak sa konce papierového pruhu prekrývajú, urobte pomocou tenkého pera malú značku a zmerajte dĺžku papierového pruhu pomocou pravítka a môžete si porovnať nameranú hodnotu s tabuľkou hore.
Moje tipy:
• „Keď si odstrihnete tenký prúžok papiera, tak ten môžete svojej partnerke počas jej spánku navliecť na prst ako budúci prsteň – po jemnom zatlačení okolo prsta si miesto spájania papiera môžete poznačiť, napríklad: nechtom a pri niekoľkonásobnom zopakovaní merania pomerne presne určite veľkosť prsteňa .
• V spánku môžete odmerať i veľkosť prsteňov, ktoré si dal Váš partner z ruky dole na nočný stolík…
A čo keď sa zobudí..? No jednoducho mu dáte bozk a poviete, aby pokračoval v spánku (našťastie mozog nebeží v spánku pri plnej rýchlosti). Verím že aj túto jemnosť ocení. ?„
P.S
- Nemerajte iba na zadnej strane prsta, ale tiež skontrolujte, či sú kĺby prstov väčšie ako zvyšok prsta. V takom prípade musíte pri určovaní veľkosti prsteňa zvážiť objednanie väčšieho prsteňa. V opačnom prípade sa nemusí vojsť cez silnejšie kĺby prstov.
Určite veľkosť prsteňa – bez prsteňa
1. Nemá váš partner prsteň, ale má priateľku alebo rodinu ….?
Nech sa skúsia nenápadne spýtať.
Takto možno získate i malý bonus. Váš Pomocník u zlatníka zistí nielen veľkosť prsteňa, ale i vzor, ktorý sa vášmu partnerovi najviac páči.
2. Ako zámienka vám môžu poslúžiť i blížiace sa narodeniny niektorého člena vašej rodiny, priateľky alebo inej osoby na obdarovanie. Odporúčam vybrať si za „terč obdarovania“ osobu, ktorá má podobnú veľkosť ruky a vkus ako váš partner. Takto môžete požiadať svojho partnera o pomoc s výberom darčeka v podobe prsteňa. Spoločne vyberiete „darček“, ktorý vám nakoniec odhalí veľkosť a dizajn, ktorý padne i jej.
3. Použitie Meracích univerzálnych prúžkov – to je ďalšia možnosť spoľahlivého určenia veľkosti prsteňa. Tento merací prúžok sa umiestni okolo prstu, ktorý sa má zmerať a napne sa ako opasok. Veľkosť krúžku sa môže odčítať v bode keď sa táto pomôcka zastaví po dotiahnutí na prste.
Internetové obchody často ponúkajú túto metódu merania za pár eur alebo si ich môžete TU bezplatne stiahnuť z nášho internetového obchodu.
4 . Zistite veľkosť prsteňa pomocou papierových prúžkov alebo nití
Ak nie je možné aby ste si vytlačili našu šablónu na meranie prsteňov alebo si objednali prsteň na mieru poštou, máte tiež možnosť vytvoriť si vlastnú metódu:
Napríklad:
Pomocou priadze – šnúrky alebo úzkych prúžkov papiera orezaných v požadovanej šírke (ideálne pre široké prstene).
Obmotajte prúžok papiera /bavlnky, nite/ okolo požadovaného prstu a meranú pomôcku odrežte/ prestrihnite malými nožnicami/ presne v mieste prekrytia – túto oblasť môžete aj označiť tenkým perom kde sa obe strany prekrývajú.
Teraz odmotajte kúsky meracieho materiálu z prsta a zmerajte dĺžku z jedného konca na druhý alebo k značke.
Takto sme spolu našli vnútorný obvod v milimetroch! Tu už neostáva ďalej nič iné len ich dĺžku porovnať s našou tabuľkou uvedenou v bode 3. Metóda meraním priemeru
5. Odhadnite vhodnú veľkosť prsteňa
V ideálnom prípade môžete určiť veľkosť krúžku prsteňa na vlastnom prste alebo
skúste
Na chudšie prsty č.49-50
Bežná dámska veľkosť je č. 52, 54, 57, 59, 61.
Bežné pánske veľkosti sú č. 59, 61, 63 a 65.
Na poriadne hrubé prsty patria č. 67, 69, 71
6. Zaskočte partnera a jednoducho mu povedzte:
„Ty máš ale tenké prsty, pozri na tie moje. Kto vie aké ty máš číslo prsteňa – ja mám asi 100!“
Takto sa určite pri zábave dozviete niečo viac…
Môj tip:
Nebojte sa! Často sa stáva, že daný zásnubný prsteň je následne vymenený alebo znova upravený. Ak si nie ste istý objednajte si väčšie číslo – z väčšieho sa dá urobiť menší opačne to ide ťažšie.
S pozdravom Lucia Bednárová – majiteľka obchodu s kolektívom
Zlatníctvo AQAMARÍN Poprad
Tvoje zlato – náš e-shop